Jak wymienić akumulator?

Niesprawny akumulator skutecznie unieruchamia samochód, zatem należy zwracać uwagę na jego stan i jeśli to konieczne, przeprowadzić wymianę. Nie jest to szczególnie skomplikowana czynność, ale należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Tak powinna wyglądać wymiana akumulatora krok po kroku.

Przygotowanie do pracy

Niezbędny będzie oczywiście nowy akumulator, o wymiarach i parametrach pracy dostosowanych do naszego samochodu. Warto zwrócić uwagę na sposób mocowania oraz rozmieszczenie i rodzaj klem – tak, aby dało się go odpowiednio podłączyć. Samochód należy ustawić na płaskim podłożu. Pracujemy przy wyłączonym zapłonie i kluczyku wyjętym ze stacyjki. To ważne, bo samochody wyposażone w zamek centralny mogą samoczynnie się zamknąć po odcięciu źródła zasilania.

Pamiętajmy też o odłączeniu wszystkich urządzeń, które mogą pobierać prąd. Należy też pracować z dala od ognia, pod żadnym pozorem nie wolno palić w pobliżu auta. Warto zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki czy nawet okulary ochronne, jeśli stan wyjmowanego akumulatora jest wybitnie podejrzany.

Stary akumulator

Wyjmowanie starego akumulatora rozpoczynamy od odkręcenia klem. Najpierw zdejmujemy zacisk z bieguna ujemnego, a następnie z dodatniego. Osłonki klem z nowego akumulatora przenosimy na stary i odkręcamy baterię odpowiednim kluczem. Przy wyjmowaniu staramy się nie przechylać akumulatora i nie potrząsać nim. Oczywiście nie można ot tak sobie pozbyć się zużytej baterii. Stary akumulator trzeba oddać do wyznaczonego punktu lub sklepu, gdzie zostanie odpowiednio zutylizowany.

Nowy akumulator

W miejsce zużytego akumulatora montujemy nowy. Należy to zrobić uważnie i dokładnie, by zapobiec ryzyku poluzowania się ciężkiego podzespołu. Po włożeniu baterii na miejsce mocujemy klemy w odwrotnej kolejności niż przy zdejmowaniu: najpierw dodatnią, potem ujemną. Zaciski również mocujemy dokładnie i mocno – ale trzeba uważać, by nie uszkodzić biegunów akumulatora czy samych klem. Warto sprawdzić, czy całość jest pewnie przykręcona i nie występują żadne luzy. Mogą one pogłębić się podczas eksploatacji, więc po pewnym czasie można przeprowadzić kontrolę, oczywiście przy wyłączonym zapłonie i wyjętym kluczyku.

Wyjątkowe wymagania

W przypadku niektórych samochodów samodzielna wymiana akumulatora może okazać się niemożliwa. Auta wyposażone w bardzo rozbudowane systemy elektroniczne, szczególnie w układ start/stop, mają szczególne wymagania. Wówczas konieczna jest wizyta w serwisie i pomoc fachowca, dysponującego zaawansowanymi urządzeniami diagnostycznymi.

Posted by Martyna Jędruch

3 Comments

 1. Dzięki za te porady, bardzo mi się przydały podczas wymiany 🙂

  Odpowiedz

  1. Martyna Jędruch 26/06/2018 at 6:56

   Bardzo się cieszymy, że porady okazały się przydatne. Zapraszamy do lektury innych postów 🙂

   Odpowiedz

 2. W starym samochodzie problemy z akumulatorem to była norma, ale takie są minusy posiadania niegarażowanego samochodu pod blokiem. Zimą bywa ciężko. Porady bardzo cenne. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *