Zawrotna prędkość 13 km/h

Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości wlepiono dokładnie 122 lata temu, 28 stycznia 1896 roku w brytyjskim hrabstwie Kent. Był to prawdziwy akt piractwa drogowego: pan Walter Arnold aż czterokrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość. Ujęty przez policjanta na rowerze, zapłacił karę w wysokości jednego szylinga – czyli jedną dwudziestą funta szterlinga.

Wypada jeszcze podać konkretną prędkość… Arnold, jeden z pierwszych sprzedawców samochodów Benz w Wielkiej Brytanii, rozpędził się do 13 km/h. Tyle, że ówczesne ograniczenie na tamtejszych drogach wynosiło 3,2 km/h (czyli dwie mile na godzinę). Ponadto przed każdym samochodem musiał podążać piechur, wymachujący czerwoną chorągiewką. Tak ostrzegano przed nadjeżdżającym powozem bez koni.

Jeszcze w tym samym roku znowelizowano przepisy, podnosząc ograniczenie prędkości do 23 km/h. Oczywiście zrezygnowano przy tym z ostrzegania czerwoną flagą przez biegnącego przed pojazdem człowieka.

Opublikowane przez Tomasz Ostrowski

Jeden komentarz

  1. a kierowca nie próßował go kwestionować 😉 w polsce kierowcy zawsze to robią coby się nie działo 😉 jak tu: https://www.eporady24.pl/mandat_za_przekroczenie_predkosci,pytania,6,223,7934.html tylko u nas to jeszzcze niechlubna straż miejska więc mandató w ogóle pełno i niekoniecznie sensowne…

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *