Dobra wiadomość dla kierowców: nie będzie podwyżek opłat za okresowe badania techniczne

Od maja tego roku stawki za badania techniczne miały wzrosnąć z 98 do 126 złotych (i ze 162 do 176 złotych w przypadku zasilania gazem LPG). Dodatkowe uderzenie po kieszeni odczuliby spóźnialscy, bo wykonanie przeglądu później niż 30 dni po terminie wiąże się teraz z podwójną opłatą.

Nie będzie także planowanej wcześniej dorocznej waloryzacji kosztów badania – czyli w praktyce regularnych podwyżek. Przy okazji nie wejdzie też w życie przepis narzucający konieczność wykonania spóźnionego badania w jednej z wyznaczonych stacji – miało powstać zaledwie 16 takich obiektów w całym kraju.

Kolejnym ukłonem w stronę posiadaczy pojazdów jest też możliwość wykonania wcześniejszego badania bez „utraty dni”. Jeśli zgłosimy się do stacji diagnostycznej w okresie do 30 dni przed końcem ważności badania, to nowe badanie zostanie zaliczone tak, jak gdyby przeprowadzono je w dniu wygaśnięcia aktualnego.

Przypominamy, że posiadacz nowego pojazdu ma obowiązek przeprowadzenia pierwszego badania technicznego po trzech latach, a drugiego – po kolejnych dwóch. Później trzeba już co roku udawać się do diagnosty. Od jesieni zeszłego roku obowiązuje już opłata „z góry” – niezależnie od wyniku badania. Przy negatywnym, właściciel ma dwa tygodnie na usunięcie usterek, a ponownie sprawdzenie wiąże się z dopłatą od 13 do 36 złotych, w zależności od rodzaju usterki.

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *