Nazwa słynnego producenta opon wcale nie wzięła się od zwrotu „dobry rok”. Patronem firmy został Charles Goodyear, który opatentował proces wulkanizacji gumy. Pod koniec grudnia przypada 217. rocznica urodzin amerykańskiego chemika i wynalazcy, dzięki któremu mamy co zakładać na koła.

Urodzony w 1800 roku Goodyear za młodu produkował guziki i narzędzia rolnicze. Fascynacja elastycznymi tworzywami na bazie kauczuku rozpoczęła się od prób wprowadzenia na rynek lepszych wentyli do kół ratunkowych niż stosowane do tej pory. Wieloletnie eksperymenty poskutkowały nie tylko nadwątlonym od różnych chemikaliów zdrowiem, ale też opatentowanym w 1844 roku sposobem wulkanizacji kauczuku. Podobno metoda łączenia kauczuku z siarką i sadzą w wysokiej temperaturze powstała przypadkiem – jeśli tak, to był to niezły uśmiech losu dla Goodyeara, który generalnie nie wiódł zbyt szczęśliwego życia. Zdarzały się bankructwa i pobyty w więzieniu za długi, czy też przegrane procesy o uznanie prawa do patentu w krajach europejskich.

Sam nie dorobił się na swoim wynalazku – zmarł w 1860 roku, pozostawiając krewnym długi zamiast majątku. Jego syn Charles Junior zajął się produkcją obuwia i wynalazł maszynę do szycia ramowego (lub pasowego) – do dziś technika „Goodyear Welt” jest uznawana za najlepszą metodę mocowania podeszwy buta.

Znana i działająca do dziś firma Goodyear powstała prawie 40 lat po śmierci Charles’a Goodyeara – jej założyciel, Frank Seiberling, nie miał żadnych związków z rodziną i nazwał ją po prostu na cześć ojca wulkanizacji. Trzeci pod względem wielkości światowy producent opon i gumy działa od 1898 roku.

Opublikował/a Tomasz Ostrowski

One Comment

  1. Czasami aż warto poczytać trochę i historii kogoś, kto wynalazł tak ważną w obecnych czasach rzecz jaką jest wulkanizacja. Nie od parady też opony Goodyear są jednymi z najlepszych na rynku!

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s