Nie da się przeoczyć elektrycznej rewolucji w motoryzacji. Silniki napędzane pochodnymi ropy naftowej nieprędko odejdą do lamusa, ale napędy alternatywne zdobywają coraz większe terytorium. W sporcie mamy całkowicie elektryczną Formułę E czy hybrydowe jednostki w Formule 1, a na ulicach miast pojawiają się pojazdy użytkowe, które do działania nie potrzebują benzyny czy oleju napędowego.

Znana i zasłużona firma Ursus zbudowała prototyp całkowicie elektrycznego małego samochodu dostawczego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Model Elvi ma wejść do produkcji w drugim kwartale 2018 roku. Grupą docelową są firmy działające w miastach, bo zasięg na pełnych bateriach wynosi 150 kilometrów – a wysokość nieprzekraczająca dwóch metrów umożliwia swobodny dostęp do podziemnych parkingów. Za to ładowanie do poziomu 90% ma trwać zaledwie kwadrans. Pozostałe liczby? Prędkość maksymalna 100 km/h, ładowność do półtorej tony, trzy miejsca w kabinie – i wiele możliwości konfiguracji przestrzeni towarowej (platforma, skrzynia, kontener, wywrotka, chłodnia…). Producent dopuszcza nawet zabudowę typową dla pojazdów straży pożarnej czy służb medycznych.

Projekt jest na pewno funkcjonalny i ciekawy, wypada czekać z niecierpliwością na pierwsze egzemplarze na ulicach. I co to za zmiana wizerunku Ursusa – od poczciwych traktorów po elektryczną awangardę!

Fot. Ursus

Opublikował/a Katarzyna Piotrowska

Entuzjastka motoryzacji. Pasje i zamiłowanie do samochodów wyniosła z domu. Posiadaczka Golfa VI, którym przemierza przestworza Polski i Świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s