W Polsce przez cały rok obowiązuje nakaz stosowania świateł w czasie jazdy. Mogą to być światła mijania albo do jazdy dziennej. Przepis nakazujący jazdę na światłach przez całą dobę obowiązuje już ponad dziesięć lat: od wiosny 2007 roku.

Wcześniej nakaz obowiązywał w okresie zimowym: w latach 1991-1997 od 1 listopada do 1 marca, natomiast w latach 1997-2007 od 1 października do ostatniego dnia lutego.

Pionierami tego przepisu były kraje skandynawskie: w 1977 roku taki przepis wprowadziła Szwecja, w 1986 roku Norwegia, a w 1988 roku Islandia.

Warto pamiętać, że nawet w naszym regionie Europy nie wszystkie lokalne przepisy nakazują jazdę z włączonymi światłami także podczas dnia, przy dobrej widoczności. Przepisy takie jak w Polsce obowiązują m.in. na Słowacji, w Czechach, Bułgarii, Szwajcarii, krajach bałtyckich i skandynawskich. W Niemczech czy Francji zaleca się jazdę z włączonymi światłami, na Węgrzech i we Włoszech trzeba pamiętać o włączeniu świateł zawsze poza terenem zabudowanym.

Ciekawostka: w Grecji wolno zapalać światła w dzień jedynie w warunkach ograniczonej widoczności. W Austrii od jesieni 2005 roku istniał obowiązek jazdy na światłach przez cały rok, ale zniesiono go na początku 2008 roku, tłumacząc to… wzrostem liczby wypadków. Z kolei w wielu stanach USA od wczesnych lat 90. obowiązują przepisy nakazujące włączanie świateł, kiedy wycieraczki są w ruchu.

Co kraj, to obyczaj – ale skoro poza Grecją nikt krzywo nie patrzy na jazdę na światłach, to dla bezpieczeństwa można wszędzie jeździć tak jak w Polsce.

Opublikował/a Maciej Gortat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s