Pod koniec listopada mija 173. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych pionierów motoryzacji. Niemiecki inżynier Karl Friedrich Benz uznawany jest za ojca silnika spalinowego i przede wszystkim samochodu. Lista opatentowanych przez niego wynalazków obejmuje m.in. benzynowy silnik dwusuwowy (ukończony 31 grudnia 1878 roku), pierwszy zbudowany od podstaw samochód (Benz Patent Motorwagen, zbudowany w 1885 roku) czy też pierwszy silnik typu bokser (1896 rok).

Do legendy przeszła długodystansowa przejażdżka wspomnianym pierwszym samochodem. 8 sierpnia 1888 roku żona konstruktora, Bertha, w towarzystwie ich dwóch nastoletnich synów pokonała – w tajemnicy przed mężem – stukilometrową trasę, aby odwiedzić swoją matkę. Podczas całodziennej podróży zatankowała trójkołowy pojazd kupioną w aptece ligroiną, przeczyściła gaźnik szpilką od kapelusza, a także „wynalazła” okładziny klocków hamulcowych. By poprawić skuteczność twardych hamulców i uporać się z ich ścieraniem, zamówiła u szewca skórzane okładziny.

Pierwszy samochód konstrukcji Karla Benza napędzany był czterosuwowym silnikiem jednocylindrowym o pojemności 954 cm3. W pierwszej wersji rozwijał zawrotną moc 0,9 KM przy 400 obr/min. Najmocniejsza ewolucja tego modelu osiągnęła 2 KM, a pojazd rozpędzał się do 16 km/h.

Postęp w pionierskich czasach motoryzacji był bardzo szybki, a Benz nie zasypiał gruszek w popiele. Jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne konstrukcje: pierwsze ciężarówki, autobusy, a także samochody, które dziś określilibyśmy mianem wyczynowych. Jeden z nich, zwany Blitzen Benz, w 1909 roku ustanowił rekord prędkości, który przetrwał aż dekadę. Słynny kierowca Victor Hémery rozpędził monstrum z 200-konnym silnikiem o pojemności 21,5 litra do prawie 227 km/h.

W 1926 roku, trzy lata przed śmiercią Karla, jego firma Benz połączyła się z firmą nieżyjącego już wówczas Gottlieba Daimlera. Produkowane pod wspólnym szyldem Daimler-Benz samochody marki Mercedes do dziś należą do najsłynniejszych na świecie.

Opublikował/a Tomasz Ostrowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s